Združenie onkologicky chorých.

Naše občianske združenie vzniklo v roku 2006. Dnes má 42 členov. Našimi členmi sú prevažne ženy s rakovinou prsníka a tiež rodinný príslušníci. Sme základná organizácia SZZP onkologicky chorých a ich priateľov.

Takmer všetky sme na invalidnom dôchodku, bojujeme so zákernou chorobou a popri tom sme matkami a manželkami. Zvládať chorobu aj rodinu je náročné.

Náš život sa snažíme spríjemniť aktivitami nášho občianskeho združenia. Máme veľa spoločných akcií ako sú odborné prednášky, výlety do prírody, plávanie, stretnutia s našim duchovným priateľom Pátrom Gerhardom. Každý rok sa najviac tešíme na rekon. pobyt v Tatrách, kde strávime celý týždeň. Spoločne robíme túry aj výlety do blízkeho okolia. Je to akcia, ktorá nám pomôže zabudnúť na naše starosti a dá nám silu do ďaľšieho boja so zákernou chorobou.

Popri týchto aktivitách nezabudneme poskytovať aj nové informácie zo sociálnej oblasti. V našej činnosti nám každoročne pomáha mesto Prievidza a aj samotný p.primátor J.Bodnár finančným darom, ktorý využijeme na aktivity v našej organizácii.

V našom klube sa často neschádzame, ale skôr robíme to čo nás teší a pričom na všetko ostatné zabudneme.

Financie získavame aj z 2% z dane. Ak nám chcete pomôcť, prispejte nám aj malou čiastkou, ktorá nám umožní robiť pre nás veľké veci.

 

                                                                                                                          Ďakujeme!

                                  Darujte nám 2% zo svojich daní.

                                  Obchodné meno:  SLOVENSKÝ ZVAZ ZDRAVOTNE POSTIHHNUTÝCH

                                                            ZÁKLADNÁ ORGANIZÁCIA ONKO

                                   Adresa:              Š. Závodníka 18

                                                            971 01 Prievidza

                                  Právna forma:     OBČIANSKE ZDRUŽENIE

                                 Identifikačné číslo prijímateľa:    00698172/048

 

                                            ZA VAŠU POMOC VÁM VOPRED ĎAKUJEME

OPORU NAŠLA V RODINE A V ROVNAKO CHORÝCH
Ľudmila päť rokov bojuje s rakovinou. S úsmevom

PRIEVIDZA. Základná organizácia onkologicky chorých a ich priateľov funguje v Prievidzi už niekoľko rokov. Pacienti a ich rodinní príslušníci organizujú besedy aj spoločné výlety.
S úsmevom a optimizmom chodí medzi rovnako chorých aj Ľudmila Kurianová z Prievidze. S rakovinou bojuje už takmer päť rokov.

Žije pre rodinu
Len málokto si pamätá, čo robil 10. októbra 2004. Päťdesiatdvaročná Ľudmila Kurianová z Prievidze si tento dátum z pamäte vymazať nemôže.
„Lekár mi oznámil, že mám rakovinu. Bol to šok. Ľahla som si v nemocnici na posteľ a pozerala do stropu. Zdalo sa mi, že všetko na mňa padá, že sa všetko skončilo,“ rozhovorí sa Ľudmila a pokračuje: „Vtedy sa ku mne posadila zdravotná sestra, chytila ma za ruku a začala rozprávať, aké trápenie má so svojím dieťaťom. Uvedomila som si, že nie som na tom až tak zle. Som síce chorá, ale mám zdravé deti. Keby ony trpeli, to by ma bolelo.“
Rozhodla sa žiť pre deti, vnúčence, pre ľudí, ktorých má okolo seba. „Koľko budem môcť, toľko im budem pomáhať. Pred dvomi rokmi som sa dokonca vydala, za muža som si zobrala dlhoročného kamaráta, ktorý mi bol vždy oporou a dodnes je,“ hovorí s úsmevom Ľ. Kurianová.
Napriek tomu, že má metastázy po celom tele, je optimistka a pozitívnu energiu rozdáva aj ostatným. „Je naším slniečkom. Neraz je prvá, ktorá začne spievať, baviť sa. Povzbudzuje ostatných, organizuje akcie,“ s nadšením o Ľudmile rozpráva Oľga Fabianová, predsedníčka klubu, v ktorom sa stretávajú onkologickí pacienti.

Nezbierajme len peniaze
Vzájomná podpora im pomáha. Na besedy si pozývajú onkológov, psychológov, ale aj pátra Gerharda, ktorý pôsobí ako kňaz v bojnickej nemocnici. Pred časom zavítali do bojnickej ZOO, na veľtrh do Trenčína a už sa tešia na rekondičný pobyt vo Vysokých Tatrách.
Deň narcisov, teda celoslovenská zbierka na podporu onkológie sa im páči. Nie však úplne. Oľga Fabianová hovorí, že „nestačí len získavať peniaze. Ľudia by mali byť informovaní o rakovine. Na chodníku, kde odovzdajú do schránky peniaze, sa nič nedozvedia. Bolo by lepšie, keby počas celého dňa boli zriadené na rôznych miestach poradne. Možno aj také, kde by sa napríklad ženy učili kontrolovať prsníky.“
Ľudmila Kurianová chce povzbudiť ľudí, aby nepodceňovali prevenciu. „Pokiaľ však už niekto chorý je, nemal by sa poddávať osudu. Poznala som viaceré ženy, ktoré mali rakovinu a nedokázali sa usmiať, len plakali. Dnes už nie sú medzi nami. Úsmev a optimizmus dodávajú silu.“

streda 29. 4. 2009 | MARIÁN KUCMAN


Čítajte viac: https://prievidza.sme.sk/c/4820738/ludmila-pat-rokov-bojuje-s-rakovinou-s-usmevom.html#ixzz0huINi30K

Kalendár akcií

V tejto rubrike nie sú žiadne články.

Onkologická pacientka: Mať rakovinu nie je dobrý pocit

Oľga Fabianová je onkologickou pacientkou už deväť rokov. Tvrdí, že smrti sa bojí, no nemôže si dovoliť podľahnúť strachu.

PRIEVIDZA. Nedávno bol svetový deň rakoviny. Pripomenuli si ho aj členovia prievidzského združenia onko, ktorí proti ochoreniu bojujú ako vedia.

V 42-člennom prevažne ženskom združení sa o smrti príliš nerozprávajú. Dobre si však uvedomujú, že nad rakovinou nikdy nezvíťazia.

Spoločne čelia osudu

Prievidzské združenie onkologických pacientov a ich priateľov vzniklo v roku 2006, vtedy malo osem členov. Dnes ich je 42, stretávajú sa prevažne ženy s rakovinou prsníka.

„Muži chodia medzi nás menej, majú inú náturu. Nepotrebujú sa so svojimi problémami zdôverovať iným," myslí si predsedníčka združenia Oľga Fabianová, ktorej ochorenie diagnostikovali v roku 2001.

Doplnila, že ženám pravidelné stretnutia pomáhajú, spoločne čelia jasnému osudu. Začiatky však vôbec neboli jednoduché. „Mala som štyridsať rokov a tri deti, keď som ochorela. Nesmela som podľahnúť beznádeji, preto som založila naše združenie," spomína.

Ostávajú samé

Pacientky medzi sebou rozoberajú rôzne témy. Mnohé z nich spája nielen vážny zdravotný stav, ale aj trápenie v súkromnom živote. Podľa Fabianovej je jedna tretina členiek slovenských onko klubov rozvedená.

„Po amputácii prsníka prestávajú byť pre muža zaujímavé. Často so svojimi problémami skončia samé. Ja som sa rozviedla po dvadsiatich ôsmich rokoch manželstva," povedala Fabianová.

Od manžela odišla pred dvoma rokmi, istý čas žila v chalupe bez vody a elektriky. Potom jej však diagnostikovali rakovinu druhého prsníka, musela preto svoj život zmeniť.

„Pre každú ženu, ktorá musí rakovine čeliť osamelá, je to obrovská záťaž," vysvetlila. Mnohé z nich sa preto uzavrú do seba a ich stav sa neustále zhoršuje. Oľga Fabianová tvrdí, že pozitívny prístup je mimoriadne dôležitý a mať pri sebe dobrých ľudí je v ťažkých chvíľach tým najväčším šťastím. 

So smrťou sú zmierené

Onkologickí pacienti si závažnosť svojho ochorenia dobre uvedomujú. „Viem, že nad rakovinou nikdy nezvíťazíme, vždy nás porazí. Je ako tieň, ktorý je stále s nami," povedala Oľga a doplnila, že nie je pesimista. „Len beriem veci tak, ako sú."

Priznala, že v združení si na smrť jednotlivých členov nikdy nezvyknú, aj keď s ňou počítajú. „Keď vieme, že jedna z nás ide dole vodou, bolí to," povedala predsedníčka.

Pacienti musia byť psychicky vyrovnaní, aby smrť brali ako bežnú vec. „Všetky sa jej ale bojíme a máme strach, čo bude predchádzať koncu. Preto sa tejto téme príliš nevenujeme, sú však chvíle, keď na smrť myslíme neprestajne. Mať rakovinu nie je dobrý pocit."

Bojujú prehratý boj

Napriek všetkému sa členky onko združenia nevzdávajú svojich radostí a záujmov. Pravidelne s pomocou sponzorov chodia na výlety do Tatier, užívajú si spoločne strávené dni na zmrzline či v plavárni.

Oľga Fabianová dokonca pripravuje projekt na chránenú dielňu. „Bola by som rada, keby sa mohlo niekoľko členiek zamestnať a robiť niečo pre potešenie," povedala.

Sú to však veľké záväzky a Oľga občas uvažuje, či to všetko stihne. Povzbudzuje sa však tým, že aj zdravému človeku sa môže čokoľvek stať a pochmúrne myšlienky sa snaží vždy zahnať.


Čítajte viac: https://prievidza.sme.sk/c/5250016/onkologicka-pacientka-mat-rakovinu-nie-je-dobry-pocit.html#ixzz0huGY7aBd